AÇIKLAMA

          Beyaz Dolomit     taşı kristal parçacıklar sayesinde meydana gelen kayaçlardır. İçinde bulundurdukları karbonat karışımlar sayesinde doğada genellikle beyaz dolamit bulunmaktadır. Dolamitler arasında bazıları kolayca kesilebilir ve çizilebilir. Fakat içlerinde kireç bulundurmalarına rağmen zor çözünmektedirler. Beyaz Dolamit taşının en büyük özelliği yüksek sıcaklıklarda erimemesidir. Sıcaklığın yükselmesiyle sıkışmanın artması nedeniyle çatlamalar meydana gelmektedir.

 

Dolamitin ilk rastlanıldığı ülke Fransa’dır. Bulundurdukları saflık seviyesine göre birçok türleri bulunmaktadır.

 

Dolamit Taşının Kullanım Alanları Nerelerdir?

 

Dolamit taşları bulundurdukları iyonize parçacıklar sayesinde birçok hastalığa da deva olmaktadır. Özellikle kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde son derece önemli bir yere sahiptirler. Ayrıca bu mineral birçok yapı sektöründe de dekor amaçlı kullanıldığı gözlemlenmiştir.

 

Özelikle dekor amaçlı olarak bina içlerinde ve dışında Beyaz peyzaj çakıl taşları arasında da yerini almaktadır. Bu taşın meraklılarının çok olması nedeniyle özellikle takı ve kolye yapımında da kullanılmaktadır. Bazı durumlarda akvaryum malzemesi olarak kullanılması da gözlemlenmiştir.

İstanbulda beyaz dolamit taşı

beyaz dolamit

Özellikle Ofis tarzı binaların iç dekorasyonunda vazgeçilmez ögelerden biridir. İç dekorasyonda doğallıktan yana olması nedeniyle ofislerde ferah bir hava yaratmaktadır. Doğa da bol miktarda bulunması sebebiyle ulaşılması oldukça zahmetsizce

Beyaz dolamit   Bahçe yollarında ve beton işlerde kullanılır. Çakıl taşları akarsuların boylarında, deniz ve göl kıyılarında birikmiş irili ufaklı taş parçacıklarıdır. Çakıl Taşı irilik derecesine göre 2–70 mm çapı olarak göz önüne alınır. Çapı 2 mm ‘den büyük olan taş parçalarına çakıl denir. Çakılların büyüklerine moloz, küçüklerine ise fiski adı verilir. Genellikle akarsu boylarındaki çakıllar yuvarlak olur. Nedeni ise sürekli olarak akarsu boyunca yuvarlanmalarıdır. Deniz kenarlarındaki çakıllar ise yassı olurlar. Bunun nedeni dalgalar tarafından aşındırılmasıdır

Doğal taş madencilik  olarak bizler 10 Yıllık tecrübemizle ve deneyimli ekibimiz ile Bahçe, teras, balkon, sahanlık, havuz çevresi vb. yerlerde ahşap seramik, granit, mermer, traverten gibi yer döşemeleri arasında, göbek veya bordür olarak; ayrıca bahçede çiçeklik ve çimenlik saha çevresinde, yürüyüş yollarında garaj otopark sahalarına, giriş, hollerde, ve salon bolkonlarda göbek ve ya bordür şeklinde, ahşap parke seramik, granit, mermer malzeme arasına itina ile çakıl mozaik uyguluyor ve size teslim ediyoruz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
WhatsApp chat